plastická definuce a rysy

- Oct 24, 2017-

Hlavním prvkem plastů je pryskyřice. Termín byl první pryskyřice vylučovaná živočišným a rostlinným lipidem a jeho názvem, jako je kalafuna, šelak, pryskyřice není smíchána s různými přísadami a sloučeninami polymerů. Pryskyřice představuje asi 40% až 100% celkové hmotnosti plastu. Základní vlastnosti plastů jsou určeny především povahou pryskyřic, ale aditiva také hrají důležitou roli. Některé plasty jsou vyrobeny ze syntetických pryskyřic, s přísadami nebo bez nich, jako je plexisklo a polystyren.

Takzvaný plast, ve skutečnosti je to druh syntetické pryskyřice, tvar je podobný přírodní pryskyřici v borovicové pryskyřici, chemickými prostředky umělé syntézy a nazývá se plast.

sel10.jpg

Hlavní funkce

Většina plastů je lehká, chemicky stabilní, nikoli rezivá;

Dobrá odolnost proti rázům;

Má dobrou průhlednost a odolnost proti opotřebení;

Dobrá izolace a nízká tepelná vodivost;

Má dobrou tvářitelnost, dobré barvení a nízké náklady na zpracování;

Většina plastů má špatnou tepelnou odolnost, vysokou tepelnou roztažnost a snadné spalování;

Má špatnou rozměrovou stabilitu a snadnou deformaci;

Většina plastů má nízkou teplotní odolnost, lámavost při nízké teplotě a snadné stárnutí;

Některé plasty jsou rozpustné v rozpouštědlech.

Plasty lze rozdělit do dvou typů: termosetové a termoplastické. První z nich nelze změnit a druhá může být opakována. Fyzická roztažnost tepelné plasticity je velká, obecně 50% až 500%. Síla se nemění lineárně při různých rychlostech prodloužení.

Různé vlastnosti plastů určují jeho použití v průmyslu. S vývojem technologie nebyla plastová úprava zastavena. Doufejme, že v blízké budoucnosti budou plasty více využívány a dokonce nahrazují ocel a jiné materiály a již nebudou znečišťovat životní prostředí.